Nedávno se nám tu objevil nadupaný notebook, vhodný nejen jako nekompromisní nástroj pro gaming. Dell Alienware M15 R3 nás ohromil výkonem, ale také možnostmi konfigurace.

Alienware Logo


Dell se u této řady notebooků opravdu vyřádil. Díky tomu má zákazník možnost, nastavit si notebook přesně tak, jak potřebuje.

DELL Alienware M15 R3 img01

U procesorů vsadil výrobce na osvědčenou klasiku, na výběr je tedy celá řada desáté generace od Intelu. Základ tvoří Intel Core i5-10300H, z těch výkonnějších pak stojí za zmínku například Intel Core i7-10750H a Intel Core i9-10980HK, kterým disponoval i námi instalovaný kus. U grafických karet je výběr ještě pestřejší. K dispozici jsou NVIDIA karty z řady GTX, konkrétně modely 1650 a 1660Ti. Stejně tak je zde na výběr i řada RTX, která je zastoupena modely 2060, 2070 Super a 2080 Super. Na modelech s grafikami řady RTX30xx se už u Dellu také pracuje, ale v době, kdy jsme notebook objednávali, k dispozici nebyly, takže jsme se museli „spokojit“ s nejvýkonnější dostupnou RTX 2080 Super. 😊

 

Z pohledu paměti si také není na co stěžovat. Ať už jde o tu operační, která je zastoupena DDR4 moduly, v kapacitách 16 a 32 GB, s frekvencí 2933 MHz. Nebo o úložiště, které vsází na velmi rychlé disky SSD M.2 PCIe. Kapacity se pohybují od 256 GB až po 2 TB, k dispozici jsou dokonce i varianty s RAID 0. Co nás trochu zklamalo, v notebooku není k dispozici ani jeden slot 2,5“ pro klasické SSD, nebo pevný disk. Což je daň za masivní konstrukci a velmi dobře vyřešené chlazení.

 

Za zmínku určitě stojí i osazované displeje. Ty jsou orientovány především na Gaming, takže mají standardní Full HD (1 920 x 1 080 px) rozlišení, jas na hodnotě 300 nitů a velmi vysokou obnovovací frekvenci – standardně 300 Hz, variantně i 240 a 144 Hz. Nově lze tento notebook zakoupit i s displejem o rozlišení 3 840 x 2160 px, který je zaměřen více na práci a grafiku, než na hry samotné.

DELL Alienware M15 R3 img02

Design je vždy hodně subjektivní záležitost, ale nám se jednoznačně líbil. Téměř celé tělo je vyrobeno ze slitin hořčíku, je perfektně spasované a celkové zpracování notebooku působí opravdu prémiovým dojmem. Nesmíme zapomenout ani na RGB prvky, které jsou decentní, ale zároveň dostatečně výrazné, takže si na své přijdou i milovníci světélek (poznámka pro odpůrce RGB: Ano, lze je zcela vypnout 😊). Krom námi instalované verze “Dark Side of the Moon” je M15ka k dispozici také v barvě “Lunar Light”, která podle nás zaujme hlavně ženy se slabostí pro gaming.

 

A teď několik negativ. Těch nebude mnoho. Ostatně, to bychom u notebooku za sedmdesát tisíc korun s DPH (a více, dle konfigurace), ani neočekávali. Ale, krom chybějící 2,5“ pozice, nám vadila i poměrně vysoká hmotnost. Samozřejmě, jde o strojovnu s výkonem, o kterém si většina konkurentů může nechat zdát. Přesto nám 2,5 kg, potažmo 2,1 kg u méně vybavených modelů, přijde hodně. Podobně negativní postoj máme k celkovému projevu notebooku pod plnou zátěží. Tam se projevily nejen vyšší teploty, ale také hluk, který měla na svědomí dvojice ventilátorů chlazení. Ty sice dokážou tuhle bestii zkrotit a udržet jí na rozumných teplotách, ale svým projevem nám připomínají velmi nepopulární turbínové chladiče některých grafických karet.

 

Shrnuto a podtrženo. Pokud hledáte výkonný notebook, který dokáže splnit i ty nejnáročnější úkoly. S velmi kvalitním zpracováním a minimem kompromisů. Alienware M15 by rozhodně neměl uniknout Vaší pozornosti. Nás jednoznačně oslovil.